نوشته شده توسط admin اظلس کوپکو

آيا زمان آن فرا رسيده تا از فناوري کمپرسور توربو براي پروژه هاي عظیم استفاده کنيم؟!

کمپرسور توربو-نوین هوا

انرژي کمپرسور و ساير هزينه هاي چرخه‌ طول عمر

اين عامل مهم (Energy Costs) عموما زماني نمايان مي‌شود که در حال پياده‌سازي، مديريت و يا ارتقا تاسيسات کمپرسور ها مي‌باشيم. کنترل هزينه مصرف انرژي، بطور آشکار يک دغدغه اساسي است، نه فقط به خاطر اينکه بطور روز افزون قيمت برق در حال بالا رفتن است، بلکه به خاطر فشار ديدگاه اجتماعي و فشار قانوني که بر اين مساله وجود دارد. همچنين اين مشکل زماني کامل رشد ميکند که از برنامه هايي استفاده ميکنيم که جريان هوا در آن بطور غيرقابل پيشبيني تغيير مي‌کند.با اينکه مهم است اما مشکل اصلي ما هزينه هاي انرژي نيست. مساله اصلي اين است که مشتريان در نظر ميگيرند که هزينه‌هايي که قرار است در طول عمر تاسيسات کمپرسور هاي انجام دهند چقدر است. اصولا به اين فکر ميکنند که يک کمپرسور بزرگ و قدرتمند خريداري کنند ويا از چند کمپرسور معمولي استفاده نمايند، زيرا مسلما يک سرمايه‌گذاري مهم و اساسي براي آن‌ها به شمار مي‌رود.

کمپرسور توربو-نوین هوا

کاربران چگونه می‌توانند از کمپرسور های توربو سود ببرند؟!

کمپرسورهای توربو دارای راندمان بالاو مناسب برای پروژه های بزرگ مانند نفت و گاز، شيشه سازی  فرآورده هاي غذايي، توليدات فولاد ، مواد شيميايي و…می باشند.این کمپرسورها ظرفیت ۳۶۰۰۰ متر مکعب در ساعت را در پکیج هایی از ۳۵۵ کیلو وات تا ۳٫۱ مگاوات ارائه می‌کنند. این کمپرسور ها را می‌توان به پکیج های مجزا به مشتریان ارائه داد. این راه حل مزایای زیادی دارد، بدون نیاز به هزینه های تحقیق و طراحی این کار قابل پیاده سازی است و هزینه ها به شدت کاهش می‌یابند.

بهره‌وری انرژی

کمپرسور های گریز از مرکز  راندمان انرژی بی نظیری را در پردازش جریان هوا و یا برنامه های پردازش توده های جریان هوا و همچنین یک جریان پایه در تاسیسات مختلط با کمپرسورهای اسکرو VSD را ارائه می‌دهند. این امر به خاطر این است که سیستم خنک کننده تا حد خوبی کارش را انجام می‌دهد، افت فشار بسیار کم است و سیستم اجرا بسیار کارآمد می‌باشد.در یک نمونه ، ۲۶ کمپرسور از یک کارخانه تولید شیشه جدا شده و با هفت دستگاه توربو جایگزین شدند، همین کار باعث شد ماهانه ۴۰ هزار پوند در هزینه برق صرفه‌جویی شود، این امر همچنین باعث شد برای انجام امور خدماتی هزینه کمتری هم از مشتریان دریافت گردد.

کمپرسور توربو-اطلس کوپکو

مثال زیر مزایای انرژی قابل توجهی که در کمپرسورهای گریز از مرکز نسبت به انواع اسکرو وجود دارد را نشان می دهد.

در آن، یک کمپرسور گریز از مرکز با یک جفت کمپرسور اسکرو مقایسه می‌شود ، جایی که هر دو ۹۰۰ کیلووات درجه بندی می‌شوند، همچنین در شرایط عمومی ۷ بار ، ۲۰ درجه سانتیگراد ،        0٪ RH و فشار ورودی جو ۱ کار می کند.

مقایسه به شرح زیر است:

کمپرسور های اسکرو: ۱۴۶m3/min at 7 bar, with an average SER of 7.13 kW/m3/min

تک کمپرسور توربو: ۱۸۹m3/min with a SER of 5.044342 kW/m3/min

بر این اساس کمپرسور های توربو باعث می‌شود ۲۹% هوای آزاد (FAD) در دسترس باشد و در ضمن ۲۹% SER کاهش می‌یابد.

– از طرف دیگر ، کمپرسور گریز از مرکز می تواند با سرعت ۱۴۶m3 / min کار کند ، تا با خروجی کمپرسور اسکرو ترکیبی مطابقت داشته باشد، با این حال باز هم SER را ۲۸٪ کاهش می دهد.

لذا به جای اینکه کمپرسور های زیادی اضافه کنیم تا پروژه‌هایمان را بسط دهیم، اضافه کردن تعدادی از کمپرسور های قدیمی گریز از مرکز برای این کار کافی خواهند بود. تلفیق چندین نرخ جریان به یک یا دو، هزینه های سرویس را بسیار کاهش خواهد داد و همزمان پروسه نظارت و تنظیم را هم راحت تر خواهد کرد.

کمپرسور توربو-اطلس کوپکو

منبع: https://www.atlascopco.com/en-uk/compressors/News-and-stories/why-the-time-is-right-to-consider-to-compressor-technology-in-high-energy-applications

مترجم: ايمان افتخاري

برچسب :

درباره نویسنده